• Jó ideje nem olvashattak a honlapra látogatók naprakész híreket és cikkeket arról, mi újság a madárvilágban. Most, hogy sikerült megoldást találni a technikai hibára kicsit vissza is tekintünk és természetesen friss hírekkel is szolgálunk.

 

Fotók: Lampert Benedek

 

• Vércséink még mindig visszatérnek a fészekbe legalábbis a család valamely tagja. Többször láttuk amint kilóg a madárnak a farktolla. A fiatalok majd elvonulnak télire, a felnőttek azonban áttelelnek. A fészket minden bizonnyal éjszakázó helynek használják továbbra is.

 

A cső mellett jobb oldalon látszik a farok, illetve a kézevező kis része :).

v_2_1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

• A vércsék költését illetően együttműködtünk az MME munkatársával, még pedig annak kapcsán, hogy meggyűrűzzük a fiókákat. Ez sajnos nem valósult meg, viszont azt a feladatot kaptuk, hogy kísérjük figyelemmel a vércséket, mégpedig a mátyásföldi reptéren. Nem véletlenül ezt a területet figyeljük. A nagy kiterjedésű mező ideális vadászterület a vörös vércséknek. Ezt mi is tapasztaltuk. Nem egyszer láttuk amint a föld felett szitál, majd lecsap a zsákmányra.

 

Ideális vadászterület.

P1220881.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egy idő után feltűnt a sólymokra annyira jelmező és összetéveszthetetlen sziluett. Hegyes szárny és hosszú faroktoll, majd a szitálás jellemző mozzanatai egyértelműen a vörös vércse védjegye.

P1220880.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

• A Szilas-patakot sem hagyhatjuk figyelmen kívül. Ilyenkor gyönyörűen borítva van sok virággal és jó érzés gyönyörködni a tájban. A nézelődés közben valami szokatlan dolgot vettünk észre. Az egyik odúnkon a röpnyílás mintha nagyobb lenne mint ami a B típusú odúkon szokott lenni. Hát persze, hogy nagyobb...mikor közelebb értünk akkor láttuk mi a helyzet, egy fakopáncs vájta ki a saját méretére. Minden gond nélkül csinált magának egy D odút. Azt viszont nem tudjuk, hogy költöttek-e benne, de hamarosan ki fog derülni.

 

B odúból D odú. Ha vártak volna még egy kicsit költhettek volna gyárilag nekik készített fészkelőhelyben, de ők így jobbnak látták :).

BD.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Örömmel vettük észre, a patak mellett lévő villanyoszlopsoron végig fenn vannak a műanyag papucsok melyek a madarakat hivatottak megvédeni az áramütéstől, elsősorban a nagy testűeket pl.: egerészölyv.

Szintén örömre ad okot, hogy ugyanitt sikerült lencsevégre kapni egy tövisszúró gébicset (Lanius collurio). Ezzel ismét bővült a kerület így is elég változatos madárfaj listája.

 

Műanyag papucs a madarak védelméért.

P1220928.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egy tövisszúró gébics (hím), nagyon örültünk neki :)!

P1220932.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

• Végezetül pedig nézzünk szét az Erzsébetliget környékén, mivel itt is van miről beszámolni. Aki a ligetben jár mostanság, az hallhat kis koppanásokhoz hasonló hangot és láthat kolibriket megszégyenítő, egy helyben lebegő madarakat. Ők a sisegő füzikék (Phylloscopus sibilatrix). Tavaly láttuk őket először, idén pedig ismét birtokba vették a fák lombkoronáit. Rovarevő madarak, zsákmányukat a levegőben kapják el. A koppanó hangot a csőrük adja ki ahogy összecsapják a két káváját remélve, hogy ezzel megfogják a rovarokat. A vadászat közben pedig brilliáns manővereket mutatnak be, gyakran egy helyben szitálnak.

 

 

A sisegő füzike rendkívül kicsi madár, nagyjából akkora mint egy kék cinege. Zöld és sárga színe megkönnyíti a meghatározását, mivel a füzikék közül csak neki vannak ilyen színei.

füzike_vágott.jpg

 

füzike_vágott2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

• Láthattuk, hogy eseményekben a nyár vége sem szegény, pedig az évnek ez a (kis túlzással) legnyugalmasabb része. Ilyenkor már nincs költés, nem kell etetni, az odúk pucolása is még előttünk van. Ha minden jól megy egy hét múlva bővítjük a Szilas-pataki odútelepünket.

Nemsokára itt az ősz, lehet ellenőrizni az odúkat és megkapjuk az év végi költési eredményeket. Majd kezdődhet az etetés és felkészülés a télre.

Reményeink szerint a szeptember végén megrendezett Kertvárosi Vígasságokon nekünk is lesz standunk, várunk majd mindenkit szeretettel :)!

 

Felhívás:

Idén újra megrendezésre kerül a Ligeti Madárvédelem fotópályázat. Az egész országból küldhetők be képek! Részletek és szabályok itt

 

 

 

 

200-as.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://liget-madarvedelem.blog.hu/api/trackback/id/tr194720391

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása